چاه آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

چاه آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

نصب و طراحی آسانسور یکی از حرفه هایی است که نیاز به تخصص دارد  و دارای چند مرحله است که چاله و حفر چاه یکی از این مراحل به شمار می رود که عدم توجه به آن و استاندارد های مربوطه می تواند سبب بروز مشکلاتی در پیشبرد پروژه و هزینه های اضافی شود. امروزه استفاده از اسانسور ها در بیشتر ساختمان های مسکونی، تجاری و …. رایج شده است از این رو در این مطلب سعی داریم بیشتر در باره چاه آسانسور صحبت کنیم که جزو مهم ترین مباحث در زمینه آسانسور به شمار می آید.

چاه آسانسور چیست؟

به زبان ساده به فضای عمودی که کابین آسانسور در آنجا بالا و پایین می رود چاه آسانسور می نامند. این چاه معمولا از کف یا پی ساختمان تا سقف که موتور خانه در آن جا قرار دارد امتداد میابد.از این رو اطراف این چاه توسط دیوار ها، دیوار های اضطراری و درب ها در طبقات مختلف احاطه شده اند. در رابطه با طراحی چاه دو نکته اساسی وجود دارد.

برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در نصب و فعالیت تجهیزات، فضای عمودی چاه باید کاملاً شاقول و بدون هرگونه انحنا یا خمیدگی باشد. لازم به ذکر است که چاه آسانسور تنها برای نصب آسانسور و قطعات مربوطه حفر می‌ شود و به همین دلیل، فضایی برای نصب تجهیزات دیگر مانند شیر های آب، گاز و سیم‌کشی در نظر گرفته نشده است. همچنین، به بالاترین قسمت چاه آسانسور، فضای بالاسری گفته می‌ شود که ارتفاع آن از کف آخرین توقف تا سقف چاله محاسبه می‌ شود.

چاه آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟چاله آسانسور چیست؟

چاهک یا چاله آسانسور در واقع قسمت پایینی چاه آسانسور است که از پایین‌ ترین بخش چاه، یعنی پی ساختمان، تا کف پایین‌ ترین طبقه توقف آسانسور امتداد دارد. در زبان انگلیسی این بخش به عنوان پیت (pit) شناخته می‌ شود و ارتفاع آن با علامت p نمایش داده می‌ شود. به فضای چاله آسانسور همچنین جان‌ پناه نیز گفته می‌ شود.
طراحی چاله آسانسور با هدف فراهم کردن مکانی مناسب برای تعمیرات و سرویس‌ های دوره‌ ای انجام می‌ شود. در این فضا تجهیزاتی مانند ضربه‌گیر وزنه تعادل، ضربه‌گیر کابین، چاه ارت، نردبان، سیستم روشنایی، فلکه‌ ها و پایه‌ های ریل کابین قرار می‌ گیرند. ابعاد چاله آسانسور شامل ارتفاع، عمق و عرض آن، بر اساس ابعاد چاه و استاندارد های معماری آسانسور تعیین می‌ شود. در ادامه، با روش‌ های اندازه‌ گیری این ابعاد آشنا خواهید شد. برای طراحی یک چاهک استاندارد، چند نکته وجود دارد که آگاهی از آنها برای اجرای صحیح و بدون نقص ضروری است. برای اطلاعات بیشتر بخوانید:  هر آنچه از سیم بسکل آسانسور باید بدانیم
در نصب آسانسور، یکی از اولین کارهایی که باید انجام شود، در نظر گرفتن فضایی مناسب برای چاله آسانسور است. موقعیت مناسب برای نصب باید به گونه‌ ای انتخاب شود که کمترین خرابی و مشکل را به همراه داشته باشد. در صورتی که آسانسور مورد استفاده در سازه از نوع هیدرولیکی باشد، به دلیل عدم نیاز به چاه و اتاقک، مکان‌ هایی مانند روی نما و راه‌ پله نیز می‌ توانند برای نصب آسانسور مناسب باشند.
  • هیچ‌ گونه مواد قابل اشتعالی نباید داخل آن وجود داشته باشد.
  • کف آن صاف و تراز باشد.
  • آرماتورهای زائد دیواره‌ های آن پاک‌ سازی و جمع‌ سازی شوند.
  • دیواره‌ های چهار طرف آن با پلاستر ماسه و سیمان پوشانده شوند.
  • جهت جلوگیری از زنگ‌ زدگی و خوردگی تجهیزات آهنی باید سطح آنها با رنگ پوشیده شود.

چاه و چاهک آسانسور چه تفاوت هایی با هم دارند؟

با توجه به تعریفی که از چاه و چاهک آسانسور گفته شد، تفاوت‌ هایی بین این دو وجود دارد که در این بخش به بررسی تفاوت‌های بین چاه و چاهک آسانسور می‌ پردازیم.
چاهک بخشی از چاه آسانسور است که در پایین‌ ترین قسمت آن قرار دارد و ارتفاع کمتری نسبت به کل چاه دارد. حداقل ارتفاع برای چاهک یک و نیم متر است.
چاه به عنوان یک کانال هوایی در نظر گرفته می‌ شود، در حالی که چاهک آسانسور به عنوان فضای جان‌ پناه شناخته می‌ شود.
ابعاد چاه و چاهک نیز متفاوت است. ابعاد چاه به طور کلی از هر طرف حدود ۲۰ سانتی‌ متر بزرگ‌ تر از ابعاد کابین آسانسور در نظر گرفته می‌ شود، در حالی که ابعاد چاهک باید حدود ۱۰ سانتی‌ متر بزرگ‌تر از ابعاد چاه باشد.

چرا باید چاه آسانسور تمیز باشد؟

اگر زباله به درون چاه آسانسور نفوذ کند با آبی که معمولا وارد این گودال می‌‌شود مخلوط شده و باعث کثیف شدن چاه آسانسور می‌شود. تمیز نبودن چاه آسانسور می‌تواند برای تجهیزات نصب شده آسانسور مشکل ایجاد کند و باعث ایجاد نقص در آسانسور شود. برای تمیز کردن چاه آسانسور باید از تیمی که در این کار تخصص و تجربه دارند کمک گرفت؛ درغیر این صورت باعث ایجاد مشکل در امنیت مسافران می‌شود.

تکنسین‌های آسانسور برای بررسی نشتی‌های کوچک، بررسی لوله کشی‌ آسانسورهای هیدرولیک، بررسی جک‌های هیدرولیک، سیم کشی برق شامل چراغ و پریز برای اهداف کاری نیاز دارند که چاه آسانسور تمیز باشد؛ تا بتوانند به شکل صحیح کار خود را انجام دهند. برخی اوقات قطعاتی از آسانسور حدا شده و به درون چاه آسانسور منتقل می‌شود؛ درصورت مشاهده قطعه توسط تکنسین می‌توان جلوی خرابی‌های بزرگتر را گرفت و قطعات را جایگزین کرد.

چاه آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟نتیجه گیری

در این مطلب درباره چاه آسانسور و ویژگی های آن صحبت کردیم. نظر شما در این باره چیست؟ آیا با چنین چیز هایی مواجه شده اید؟ نظر شما در این باره چیست با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید. همچنین اگر قصد خرید انواع آسانسور و لوازم مربوطه آن را دارید با تیم پشتیبانی و حرفه ای تی ام جی در ارتباط باشید و بهترین مشاوره ها را دریافت کنید.