چه عواملی باعث ایجاد لرزش در آسانسور میشود؟

چه عواملی باعث ایجاد لرزش در آسانسور میشود؟

لرزش های آسانسور شبیه به یک شمشیر دو لبه میباشد. اگر به موقع نسبت به رفع این مشکلات اقدام نکنید می تواند مشکلات زیادی از جمله مالی و حتی جانی هم در بر داشته باشد. اما رسیدگی به موقع می تواند از بروز مشکلات جدی تر و هزینه های زیاد جلوگیری کند. در ادامه این مطلب همراه تی ام جی باشید تا درباره علل های لرزش آسانسور بیشتر صحبت کنیم.

دلایل لرزش آسانسور چیست؟

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستنید که به دلیل کسب و کارتان رفت و آمد زیادی دارید و تایم شخصی ار روز خود را در آسانسور سپری میکنید حداقل برای یک بار با لرزش های کابین آسانسور برخورد کرده اید. اما میدانید که دلایل این لرزش ها چیست؟

تقریبا می توان گفت اصلی ترین دلیل لرزش آسانسور از مشکلات مکانیکی نشعت میگیرد و فقط مقدار کمی به خاطر اختلالات الکتریکی می تواند رخ دهد. اما حالا علت مشکلات مکانیکی به خاطر چیست؟ این مشکلات مکانیکی به سه بخش تقصیم می شود که یک بخش آن به نگه داری نا مناسب، بخش دوم به آسیب دیدگی قطعات و بخش سوم هم به کیفیت پایین نصب بر میگردد.

دلایل لرزش آسانسور را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • نصب نادرست ریل آسانسور
  • عدم نصب صحیح کابین
  • استفاده از مواد اولیه بی کیفیت در ساخت بدنه آسانسور
  • استفاده از کابین و ریل‌های غیرمنطبق
  • رعایت نکردن فاصله استاندارد میان ریل و کفشک

۱. نصب نادرست ریل

از مهم ترین دلایل ایجاد لرزش در آسانسور وجود ایراد در نصب ریل‌ آسانسور و کابین آن است. علاوه بر این عدم شاقول کاری مناسب ریل و فاصله بیش از حد میان دو ریل هم می‌ تواند در ایجاد لرزش ها دخیل باشد.

توجه نکردن به یک سری موارد می تواند باع ث شود که ریل های آسانسور به درستی و به صورت استاندارد نصب نشوند، که این موارد شامل دقت پایین الگو، دقت پایین هنگام نصب، تغییر شکل قالب در فرآیند ساخت، تغییرات میباشد که برای کنترل کردن این موارد حتما باید از کارشناسان آشنا با قوانین آسانسور کمک بگیرید.

چه عواملی باعث ایجاد لرزش در آسانسور میشود؟۲. عدم نصب صحیح کابین

اگر آسانسور را به شکل صحیح و استاندارد نصب کنید، با صدا و لرزش کابین آسانسور مواجه نمی‌شوید. نکته مهم در مورد آسانسورها همین نصب صحیح، اصولی و بهره‌گیری از تجهیزات است.

۳. استفاده از مواد غیراستاندارد برای کابین یا بدنه آسانسور

لازم به ذکر است آسانسورهایی که بدنه‌ای با ضخامت کم دارند نسبت به سایر مدل‌ها صدا را به راحتی به داخل انتقال می‌دهند. در مورد بدنه‌های نازک باید بدانید که انتقال لرزش به دلیل ضخامت کم در این موارد بیشتر است.

۴. غیرمنطبق بودن کابین و ریل‌های آسانسور

یکی از رایج‌ترین علل لرزش کابین آسانسور را می‌توان وجود فاصله، کم یا زیاد بودن فضای میان دو ریل دانست. عدم انطباق بین ریل و کابین هم باعث ایجاد سروصدا و لرزش می‌شود.

۵. فاصله غیراصولی ریل و کفشک آسانسور

رعایت نکردن فاصله اصولی میان ریل و کفشک باعث می‌شود کابین در جای خود به درستی قرار نگیرد و در حین حرکت لرزش و صدا ایجاد کند. فاصله بیش از حد موجب حرکت کابین به صورت افقی در جای خود می‌شود.

۶. جابه‌جایی افقی و عمودی کابین آسانسور

از رایج‌ترین علل لرزش کابین آسانسور می توان به لرزش و حرکت‌های عمودی یا افقی اشاره کرد که خود دارای عوامل متفاوتی هستند. برخی از مهم‌ترین علل بروز این لرزش‌ ها مشکل در فلکه کشش و هرزگرد روی دیوار، بروز خرابی در موتور آسانسور، وجود اشکال در درایوها، ایجاد خرابی در سیم بکسل آسانسور، بالانس نامتناسب میان هرزگرد و کشش، برخورد کابین با دیواره‌ها و… میباشد.

نحوه جلوگیری یا برطرف کردن لرزش آسانسور

یک سری موارد وجود دارد که توجه و رعایت کردن آن ها می تواند هم از صدای اسانسور بکاهد و لرزش آن را از بین ببرد که فوت کوزه گری نصب آسانسور به حساب می آید که شامل 6 مورد است:

1- حتما هنگام انتخاب آسانسور اندازه و فضایی که آسانسور در آن جا نصب می شود رو به دقت بررسی و اندازه گیری کنید و آسانسوری برای آن مکان خریداری کنید که هماهنگ و اندازه باشد یعنی نه بزرگتر از محل مورد نظر باشد و نه کوچک تر. 2- ریل‌ها را در فاصله‌های زمانی منظم روغن‌کاری نمایید. 3- از تابلو فرمان تک سرعته برای کاهش لرزش و صدای آسانسور در طبقات آخر استفاده نمایید. 4- از دیواره‌های استاندارد استفاده کنید. 5- از سوهان ریل استفاده کنید.

چه عواملی باعث ایجاد لرزش در آسانسور میشود؟سوهان ریل چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

جرم‌ گیری و رفع خش، گرد و غبار از روی ریل آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است. ابزار های متعددی برای این کار وجود دارد که یکی از آن‌ ها سوهان است. سوهان ریل برای پاک کردن زنگ، گرد و غبار و آلودگی‌ ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد. پس از استفاده از سوهان، لازم است با استفاده از روغن‌ های مناسب ریل‌ ها را روان‌سازی کنید.
نتیجه گیری

در این مطلب به بررسی لرزش اسانسور، دلایل آن و نحوه حل این مشکل پرداختیم و راه حل هایی برای شما معرفی کردیم. نظر شما در این باره چیست؟ آیا تاکنون با لرزش های آسانسور مواجه شده اید؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید همچنین می توانید برای دریافت مشاوره و خرید و نصب آسانسور با تیم مجرب و حرفه ایتی ام جی در تماس باشید.