چرا در آسانسور آینه نصب میکنند؟

چه عواملی باعث ایجاد لرزش در آسانسور میشود؟

زمانی که حرف از آیینه می آید یکی از چیز هایی که به ذهن مردم خطور میکند آیینه آسانسور است یا به اصطلاح امروزی عکس های آسانسوری است. اما تا حالا به این مورد فکر کردید که چرا در آسانسور ها آینه نصب میکنند؟ آینه ها قبل از مد شدن عکس های اسانسوری نصب میشدند اما در این مقاله همراه ما باشید تا بررسی کنیم که چرا در آسانسور ها اینه نصب میکنند آیا دلیل خاصی دارد یا نه ؟

دلیل نصب آسانسور در آینه چیست؟

وقتی سوار آسانسور می شوید یکی از اولین چیز هایی که توجه شما را جلب میکند آینه نصب شده در آسانسور است. آینه هایی که در آسانسور نصب میکنند به ایمنی و نجات افراد کمک میکنند اما جزو ضروریت های آسانسور نیست و یعنی اجبار به نصب صد در صدی نیست.

چرا در آسانسور آینه نصب میکنند؟

اما چه مواردی باعث شد که آینه ها جزو ثابت آسانسور ها شدند و ما وارد هر آسانسوری که میشویم یک آینه میبینم؟ میدانستید که اصلی دلیل نصب آینه دلیل روانشناسی دارد؟ اما این دلایل چیست در ادامه آن ها را بررسی میکنیم:

گذر زمان دلیل نصب آینه در آسانسور

در اوایل نصب آسانسور ها شکایت هایی از مردم به گوش میرسید و آن هم کندی حرکت آسانسور بود. درست است که حدکثر 10 ثانیه طول میکشید تا آسنسور مثلا از همکف به طبقه های دیگری برسد اما همین ثانیه های اندک هم زیاد به نظر میرسید چون مجبور بودند به در و دیوار خیره شوند.

همین شکایت ها باعث شد تا کارشناسان به این فکر بی افند که چگونه مشود این مشکل را حل کرد که در نهایت دو راه حل به ذهنشان رسید. که یا سرعت آسانسور را بیشتر کنند و یا یک هواس پرتی در محیط آسانسور ایجاد کنند تا متوجه گذر زمان نشوند.

افزایش سرعت آسانسور که از لحاظ امینتی می توانست خطر ساز باشد به همین دلیل از بین گزینه ها حذف شد و تنها گزینه ای که این وسط ماند هواس پرتی بود.

به نظر رسیدن فضایی بزرگتر

افرادی وجود دارند که از محیط های تنگ و کوچک هراس دارند. کسانی که مبتلا به بیماری های کلاستروفوبیا یا اختلال تنگناهراسی هستند ، جزو این دسته از افراد هستند. استفاده از آسانسور باعث می شود که بازتاب فضای آسانسور در آینه هم دیده شود که باعث میشود فضای آسانسور بزرگ تر دیده شود.

چرا در آسانسور آینه نصب میکنند؟سقوط نکردن در چاله

ایمنی یکی دیگر از دلایل نصب آسانسور است، اگر توجه کرده باشید آینه همیشه رو به روی ورودی نصب میشود، تا فردی که وارد آسانسور میشود بتواند خودش را ببیند. دلیل نصب آینه در آن محل به خاطر این است که وقتی فردی میخواهد وارد آسانسور شود خودش را نبیند به این معنی است که کابین آسانسور در آن طبقه نیست و امکان سقوط در چاله وجود دارد و از این کار باید خودداری کند.

تامین امنیت فرد

از دیگر دلایل نصب آینه تامین امنیت افراد آسانسور است. اگر فردی پشتش به در باشد هم میتواند به کمک آینه محیط اطراف خود را ببیند و دیگر افراد را در نظر داشته باشد و اگر خطری از جانب سایرین وجود داشته باشد سریعا متوجه شود.

کلام آخر

نصب آینه آسانسور به جز عکس سلفی گرفتن از جهات مختلف می‌تواند مفید باشد. در پاسخ به این سوال که چرا در آسانسور آینه می گذارند می‌توان گفت که این کار کمک می‌کند تا حواس فرد به تصویر خود در آینه آسانسور پرت شود و با پرداختن به ظاهر خود، متوجه گذر زمان نشود. این کار هم‌چنین می‌تواند به افرادی که تری از ارتفاع دارند نیز کمک کند، تا با پرت شدن حواسشان به آینه آسانسور، متوجه بالا رفتن آن نشوند.

همانطور که در این مطلب بررسی کردیم نصب آسانسور در آینه صرفا به خاطر زیبایی نیست و دلایل دیگری هم دارد. اولین مورد هواس پرتی است که مدت زمانی که افراد در آسانسور هستند سرگرم تماشا و مرتب کردن سر و روی خود باشند.

چرا در آسانسور آینه نصب میکنند؟مورد دوم هم تنگ تر و کوجک به نظر نرسیدن کابین آسانسور است. آینه نصب شده باعث انعکاس کابین می شود و باعث می شود آن محیط بزرگتر دیده شود و افرادی که ترس از محیط های تنگ و کوچک دارند، دچار استرس، ترس و … نشوند.

البته در بعضی موارد نصب آسانسور ممنوع است. در بیمارستان ها که آسانسور بیمارستانی نصب می شوند به دلیل این که همراهان انعکاس تصویر بیمار خود را در آینه نبینند، اینه نصب نمی شود. در کارگاه ها و آسانسور های صنعتی هم به دلیل تامین امنیت و جان افراد از نصب آینه خودداری میکنند. اما در آسانسور های مراکز عمومی یا در خانه و شرکت ها و ساختمان ها آینه به دلیل موارد ذکر شده وجود دارد.