برق اضطراری آسانسور چیست؟

برق اضطراری آسانسور چیست؟

آیا از اهمیت استفاده از برق اضطراری برای آسانسور آگاهی دارید؟ در گذشته، مردم مجبور بودند برای رسیدن به طبقات بالاتر و یا برعکس از پله استفاده کنند اما با ساخته شدن ساختمان‌ های بلند، استفاده از پله‌ ها عملاً غیرممکنی شد. در آن دوران بود که پای آسانسور ها به این ماجرا باز شد. امروزه آسانسورها در زندگی روزمره نقشی اساسی ایفا می‌ کنند. در حقیقت، بسیاری از ساختمان‌ ها و ارگان‌ های شهری برای راحتی در در حمل و نقل و جا به جایی بین طبقات از آسانسور ها استفاده میکنند. با فراگیر شدن آسانسور در اکثر ساختمانی های دولتی، تجاری و مسکونی وجود یک منبع تغذیه جانبی هم اهمیت پیدا میکند زیرا اسانسور ها هم مثل اکثر دیگر وسایل نیاز به برق دارند و با قطعی برق، آسانسور ها هم از کار می افتند که در نهایت می تواند مشکل ساز باشد.

چرا باید از برق اضطراری در آسانسور ها استفاده کنیم؟

آسانسور ها در عملکرد عادی خود به میزان قابل توجهی برق نیاز دارند. آسانسور های هیدرولیکی در مسیر بالا رفتن برق زیادی مصرف می‌ کنند، اما برای پایین آمدن نیاز به نیروی کمی دارند. در مقابل، آسانسور های کششی مصرف برق خود را با استفاده از وزنه تعادل بهینه می‌ کنند. همچنین، آسانسور ها شامل بسیاری از قطعات الکتریکی هستند که به عملکرد روان آن‌ ها کمک می‌ کنند. حال ببینیم در زمان قطع برق چه اتفاقی برای آسانسور شما می‌ افتد. همه آسانسور ها برای عملکرد درست به منبع برق وابسته‌ اند. یک آسانسور کششی برای کارکرد دستگاه بالابر به برق نیاز دارد، در حالی که یک آسانسور هیدرولیک از برق برای کارکرد واحد پمپ استفاده می‌ کند.

هنگامی که برق قطع می‌ شود، آسانسور فوراً متوقف می‌ شود. این توقف ممکن است به صورت ناگهانی و بین طبقات رخ دهد. این مسئله به دلیل وجود ترمز های الکترومغناطیسی در آسانسور است. در حالت عادی، یک سیم پیچ الکتریکی ترمز را باز نگه می‌ دارد. به محض قطع برق، ترمز فعال شده و آسانسور را متوقف می‌ کند. چراغ‌ های کابین و پنل خاموش شده و چراغ‌ های اضطراری روشن می‌ شوند.

برق اضطراری آسانسور چیست؟یکی از راه‌ های پیشگیری از این وضعیت، استفاده از دستگاه برق اضطراری برای آسانسور است. آسانسور می‌ تواند به سیستم کاهش ولتاژ برق مجهز شود که به محض قطع برق فعال می‌ شود. معمولاً، آسانسور با استفاده از باتری به نزدیک‌ ترین طبقه یا بیشتر مواقع به طبقه همکف حرکت می‌ کند. در این شرایط، در ها به درستی باز می‌ شوند و آسانسور به شکل ایمن خاموش می‌ شود. این امکان به مسافران اجازه می‌ دهد تا با اطمینان و ایمنی کامل از آسانسور خارج شوند. البته، آسانسور تا زمان بازگشت برق از مدار خارج خواهد شد.

انواع برق اضطراری مناسب برای آسانسور ها

با افزایش استفاده از آسانسور ها در بین مردم، قوانین ایمنی هم برای آسانسور ها و نحوه استفاده از آن وضع شد که هم مالک آن آسانسور و فرادی که از آن استفاده میکنند ملزم به رعایت آن قوانین می باشد که یکی از مهم ترین این قوانین که آسانسور های ساختمان های بلند حتما باید مورد لستفاده قرار گیرد. 90 دقیقه برق پشتیبان کامل است. یعنی زمانی که برق شهری قطع میشود. آسانسور باید برای 90 دقیقه برق اضطراری داشته باشد و از آن استفاده کند. این الزام به منظور تضمین ایمنی مسافران در صورت قطع برق شهری بسیار اهمیت دارد. ساختمان‌هایی که این مقررات را رعایت نکنند، ممکن است در بازرسی‌ ها و اخذ مجوز های لازم با مشکلاتی روبرو شده و مجوز فعالیت دریافت نکنند.

یکی از راه‌های تأمین برق پشتیبان، استفاده از ژنراتور های آماده است. اما به دلیل قوانین جدید کنترل کیفیت هوا و نیازهای سنگین تعمیر و نگهداری ژنراتور ها، استفاده از سیستم‌ های UPS اضطراری آسانسور به طور فزاینده‌ا ی محبوب شده است. با این وجود، برخی از ساختمان‌ ها همچنان از ژنراتور برای تامین برق اضطراری آسانسور استفاده می‌ کنند. این رویکرد بیشتر در ساختمان‌ های بلند یا حیاتی مانند بیمارستان‌ ها و تاسیسات دولتی دیده می‌ شود. ژنراتورها امکان استفاده اضطراری محدود را فراهم می‌ کنند و تامین برق اضطراری آسانسور از طریق آن‌ ها اغلب تنها برای یک آسانسور در ساختمان ممکن است.

برق اضطراری آسانسور چیست؟هنگام استفاده از باطری برق اضطراری آسانسور،باید به چه مواردی توجه کنیم؟

هنگام استفاده از سیستم UPS به عنوان منبع تغذیه پشتیبان برای آسانسور ها، باید چند فاکتور کلیدی را مد نظر قرار داد که شامل موارد زیر است:

برای کاهش انرژی مصرفی در آسانسور ها، برخی سازندگان از سیستم‌ های “صرفه‌جویی در انرژی” استفاده می‌ کنند. اما این سیستم‌ ها نمی‌ توانند همزمان با UPS به کار گرفته شوند، زیرا ممکن است به UPS آسیب برسانند.

شرکت پشتیبان شما باید مدارکی ارائه کند که نشان دهد UPS قادر است آسانسور، لوازم جانبی و فن‌ ها را حداقل به مدت 90 دقیقه در شرایط حداکثر بار پشتیبانی کند.

ظرفیت بارگیری UPS باید به گونه‌ ای باشد که نه تنها جریان عادی آسانسور را تحمل کند، بلکه در مواقع حداکثر فشار و استفاده از وسایل متصل نیز به خوبی عمل کند. بنابراین، ضروری است که UPS قدرت کافی داشته باشد و بالاتر از جریان معمولی آسانسور باشد تا امکان استفاده مداوم را فراهم کند.

همچنین، بسیار معمول است که تجهیزات UPS نیاز به پیکربندی سفارشی بر اساس نیاز های ساختمان و آسانسور شما داشته باشد. این به این معناست که سیستم برق اضطراری باید مطابق با استاندارد های موجود ساخته شود، اما نیاز به بازرسی میدانی نیز خواهد داشت.

برق اضطراری آسانسور چیست؟نتیجه گیری

به عنوان یک مالک یا مدیر ساختمان، وظیفه شما است که مطمئن شوید خانواده، مسافران و افراد سوار در آسانسور شما، در هنگام قطع برق ایمن هستند. برای این کار اول از همه مطمئن شوید که بازرسی آسانسور به طور مرتب و روتین انجام می‌شود. حتما از خدمات یک شرکت معتبر سرویس و نگهداری آسانسور استفاده کنید. تکنسین، چراغ های اضطراری آسانسور، آلارم ها و تلفن ها را به طور منظم بررسی کند. و در نهایت حتما نصب یک سیستم برق اضطراری آسانسور را در نظر بگیرید. این کار باعث اطمینان خاطر و آرامش شما در هنگام استفاده از آسانسور خواهد شد