معرفی انواع بالابر و موارد استفاده از آن ها

معرفی انواع بالابر و موارد استفاده از آن ها

بالابر ها به عنوان ماشین های خدماتی برای جابجایی افراد یا بار در بین طبقات استفاده می شوند و اکثرا کاربرد صنعتی داشته و در بیشتر کسب و کار ها، انواع صنایع و خدمات شهری نقش مهمی ایفا می کنند. این بالابر ها انواع گوناگونی دارند و هر کدام برای جابجایی بار های متفاوت طراحی شده اند.

از بالابر های لوکس خانگی گرفته تا بالابر های کامیون بر فوق سنگین. انواع بالابر ها کدامند و هر کدام چه کاربردی دارند؟ برای اطلاعات بیشتر در رابطه با آسانسور های پرسرعت تی ام جی با تی ام جی همراه باشید.

بالابر چیست؟

بالابر چیست؟ بالابر ها وسیله ای هستند که برای جابجایی بار و یا مسافر به شکل قائم برای کاربرد های مشخصی مورد استفاده قرار می گیرند. بالابر ها به منظور جابجایی راحت و دسترسی به ارتفاعات و طبقات بالاتر به کار گرفته می شوند. این مدل از آسانسور ها با سیستم های محرک گوناگونی مانند وینچی و هیدرولیکی عمل کرده و هر کدام با توجه به نوع کاربری شرایط خاصی را دارند. برای اطلاعات بیشتر می توانید مطلب مزایای آسانسور باربری در تی ام جی را مطالعه کنید.

موارد استفاده از بالابر چیست؟

موارد استفاده از بالابر چیست؟

 بالابر ها در طیف وسیعی گسترده هستند و انواع گوناگونی دارند که هر کدام به منظور استفاده برای بار های متنوع طراحی شده اند. بالابر ها در زمینه های مختلف از جمله صنعتی، خانگی و خدماتی کاربرد های بسیاری دارند. در زیر به برخی از کاربرد های بالابر ها اشاره کرده ایم.

  • بالابر برای بار های سنگین در مراکز صنعتی
  • بالابر غذابر کوچک در رستوران ها
  • بالابر خانگی و یا همان هوم لیفت
  • بالابر های ویلچر بر ورودی ساختمان ها
  • بالابر های لیفتراک
  • بالابر نمونه های آزمایشگاهی

انواع بالابر ها کدامند؟

بالابر ها انواع گوناگونی دارند که هر کدام دارای طراحی و کاربرد متفاوت هستند. در زیر به برخی از بالابر ها پرداخته ایم.

بالابر های هیدرولیکی: بالابر هیدرولیکی به سبب کاربرد های زیادی که دارد از جمله محبوب ترین و پر استفاده ترین بالابر ها شناخته می شوند. بالابر های هیدرولیکی دارای مزایای بسیاری از جمله امنیت بالا، ایمنی مطابق با استاندارد ها و هزینه پایین هستند. ظرفیت این دسته از بالابر ها بنا به خواسته شما قابل تغییر بوده و کارکرد راحتی دارند.

بالابرهای صنعتی: بالابر صنعتی، بالابر هایی هستند که در هر صنعتی می توان از آن ها استفاده کرد. طراحی این مدل از بالابر ها بسته به نیاز مصرف کننده متفاوت بوده و از مدل های بسیاری برخوردار است. شما می توانید با در نظر گرفتن نیاز و صنعت خود آن را انتخاب کنید.

بالابر ساختمانی: بالابر های ساختمانی همنانطور که از نامشان پیداست در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند و از آن ها برای حمل بار حین ساخت ساختمان و افراد مورد استفاده قرار می گیرند.

بالابر های برقی: این دسته از بالابر ها برای جابجایی افراد و یا بار ها به کمک نیروی برق کار می کنند. نصب و کار کردن با این دستگاه بسیار آسان بوده و هزینه آن نیز پایین است. این بالابر ها از ظرفیت و ولتاژ پایینی برخوردار هستند و احتمال سقوط آن ها بالا است.

بالابر بیماران: بالابر بیماران به منظور حمل و جابجایی بیماران در بیمارستان نصب می شود. این مدل از بالابر ها دارای طراحی های متنوعی هستند که از مهم ترین آن ها می توان به بالابر پله ای و لیفت اشاره کرد.

بالابر خودرویی: بالابر های خودرویی در تعمیرگاه های خودرو مورد استفاده قرار می گیرند و وظیفه آن ها لیفت کردن خودرو است. نیروی محرکه این بالابر ها هیدرولیکی بوده و در ظرفیت های متفاوت 1 الی 20 تن تولید می شوند.

تفاوت آسانسور و بالابر در چیست؟

بالابر ها را می توان در انواع مسیر های صعب العبور به صورت افقی، عمودی و یا شیب دار استفاده کرد. برخی از بالابر ها برای جابجایی بار های سنگین طراحی شده اند و می توان چندین را با آن جابجا کرد. این در حالی است که آسانسور ها فقط به صورت عمودی حرکت می کنند و برای حمل بار های سنگین مناسب نیستند. قطعات برای نصب آسانسور با قطعات مورد نیاز برای نصب بالابر متفاوت بوده و آسانسور نیاز به سرویس، تعمیر و نگهداری مناسب دارد. نصب بالابر ها آسان تر بوده و هزینه کمتری نسبت به آسانسور ها دارند.

سخن آخر

در این مقاله به نقد و بررسی بالابر ها و تفاوت آن ها با آسانسور را بیان کرده و درباره بالابر ها توضیحاتی دادیم. بالابر ها دارای انواع مختلفی بوده که کاربرد هر کدام با توجه به مدلی که دارند متفاوت است. این بالابر ها کاربرد های زیادی در زمینه های مختلف دارند.