تفاوت آسانسور کششی و هیدرولیکی

The difference between traction and hydraulic elevators

آسانسور ها از گذشته تا الان کمک بسزایی در حمل و نقل کاربران و وسایل های سنگین بین طبقات و مکان های متصل به هم کرده است که باعث شده است روند کار در پروژه های عمرانی با سرعت به کار خود ادامه بدهد، آسانسور ها از بلندترین ساختمان های جهان گرفته تا عمیق ترین و شدیدترین معادن، می توانند به شما در حمل و نقل کمک کنند.  آسانسورها به معنای واقعی کلمه همه جا هستند. آنها می توانند در داخل، خارج از منزل و حتی در صخره ها ساخته شوند.

در ادامه مطلب به یکی از مهم ترین نکاتی که در حین انتخاب آسانسور برای کار و پروژه خود که باید انتخاب کنید را برای شما بازگو خواهیم کرد؛ آری آن تفاوت آسانسور های کششی و هیدرولیکی است که امروزه طرفداران زیادی را به خود جلب کرده اند. اما تا زمانی که ماشین آلات پشت صحنه و داخل آسانسور ها را بررسی نکرده باشید، ممکن است ندانید که این آسانسوری که الان سوار هستید از کدام نوع آسانسور است و آیا برای کاری که من انتخاب کرده اند مناسب است و می تواند نیازهای مرا برآورده سازد. بنابراین تفاوت بین آسانسورهای کششی و هیدرولیک چیست؟ و برای ساختمان شما چه معنایی دارد؟ با ما در تی ام جی همراه باشید تا شما را بیشتر با این دو نوع اصلی آسانسور آشنا سازیم.

تفاوت آسانسور کششی و هیدرولیکی

آسانسورهای کششی

آسانسورهای کششی به این صورت هستند که کابین آسانسور توسط تسمه یا طناب های فولادی و وزنه تعادل روی یک سیستم قرقره بالا و پایین می رود. آسانسورهای کششی معمولاً دارای موتورهای آهنربای دائم بدون چرخ دنده هستند که قدرت و کارایی را در اندازه فشرده ارائه می دهند.

آسانسور کششی چگونه کار می کند؟

آسانسورهای کششی از طریق سیستمی از کابل ها و وزنه های تعادلی که در چاه آسانسور وجود دارند، کار می کنند. این طراحی یکپارچه به این معنی است که برای قرار دادن تجهیزات به یک اتاق ماشین جداگانه نیاز ندارید. سیستم وزنه تعادل آسانسور کششی آن را قادر می سازد تا دستگاه را بدون نیاز به انرژی یا مایعات اضافی بلند کرده و بکشد.

در اینجا نحوه عملکرد آن آمده است:

هنگامی که وارد کابین آسانسور می شوید و دکمه را فشار می دهید، طناب های فولادی قوی شروع به حرکت در خارج از واحد می کنند.
این طناب ها روی شیارهایی که دارای شیارهای تعبیه شده است می غلتند. این شیارها به شیار اجازه می‌دهد تا چسبندگی محکمی روی کابل‌ها داشته باشد.
کابین و وزنه تعادل همدیگر را متعادل می‌کنند و اجازه می‌دهند وزن هنگام فعال شدن کاهش یابد.
این سیستم متعادل کننده اجازه می دهد تا کابین در جهت انتخاب شده حرکت کند.
هنگامی که تصمیم می گیرید با شرکتی کار کنید که آسانسورهای مسکونی ممتاز را ایجاد می کند، می توانید مطمئن باشید که این سیستم کششی یکپارچه و بی صدا کار می کند. تی ام جی اولین نمایندگی انحصاری شرکت های آسانسور خارجی در ایران می باشد که از سیستم های کششی و هیدرولیکی استفاده کرده است، برای راهنمایی های بیشتر با مشاوران تی ام جی همراه باشید.

تفاوت آسانسور کششی و هیدرولیکی

مزایای آسانسور کششی

آسانسورهای کششی که به دلیل کیفیت سواری نرم و توانایی سفر با سرعت بالا  قرار می گیرند، معمولاً در ساختمان هایی با مسافت بیش از 60 متر، استفاده می شوند تا ارزش خود را برای کاربران نشان دهند.

از آنجایی که آسانسورهای کششی از یک وزنه تعادل برای جبران وزن کابین و سرنشینان استفاده می کنند، موتور مجبور نیست وزن زیادی را جابجا کند. این امر باعث می شود آسانسورهای کششی در کاربردهای با کاربری سنگین و بلندتر نسبت به آسانسورهای هیدرولیک انرژی کارآمدتر داشته باشند.

تفاوت آسانسور کششی و هیدرولیکی

آسانسورهای هیدرولیکی

بر خلاف آسانسورهای کششی، آسانسورهای هیدرولیک از تسمه یا طناب استفاده نمی کنند. در عوض، آنها از یک پمپ الکترونیکی برای فشار دادن سیال هیدرولیک به داخل سیلندر استفاده می کنند. این فشار یک پیستون را فشار می دهد و باعث بالا آمدن آسانسور می شود.

از لحاظ تاریخی، سیال آسانسور هیدرولیک مبتنی بر نفت بوده است، اما پیشرفت های تکنولوژیکی اجازه می دهد تا از سیال سازگار با محیط زیست، زیست تخریب پذیر و به سرعت تجدید پذیر استفاده شود که در واقع می تواند عملکرد آسانسور را بهبود بخشد.

آسانسور هیدرولیکی چگونه کار می کند؟

یکی دیگر از انواع رایج آسانسورهای مسکونی، آسانسور هیدرولیکی است. آسانسورهای هیدرولیک از پیستون و پمپ استفاده می کنند. پیستون به آسانسور وصل شده و واحد پمپاژ در یک اتاق ماشین جداگانه قرار دارد. هیدرولیک به کابین اجازه می دهد تا به آرامی و بی سر و صدا حرکت کند و تجربه مشابهی را در یک ساختمان تجاری پیدا کنید، اما فضای بسیار کمتری را در خانه شما اشغال می کند.

آسانسورهای هیدرولیکی مسکونی به شرح زیر عمل می کنند:

یک پیستون به آسانسور در بالابر متصل است
ماشین آلات مجاور واحد پمپاژ را در خود جای داده است
هنگامی که آسانسور را فعال می کنید، سیستم هیدرولیک سیال تحت فشار را به داخل سیلندر منتقل می کند، جایی که پیستون را برای صعود حرکت می دهد.
هنگام فرود، سیستم سیال را به داخل مخزن خود برمی گرداند که به کابین اجازه می دهد بدون تکان یا توقف به سمت پایین حرکت کند.
در آسانسورهای مسکونی، مشتریان ما به طور مداوم واحدهای هیدرولیک خود را به دلیل پایداری بی‌نظیر و تجربه لذت‌بخش سواری تحسین می‌کنند. ما به همان استانداردهای دقیق کیفیت و عملکرد مانند آسانسورهای هیدرولیک صنعتی پایبند هستیم، اما به روشی شیک تر و در دسترس تر که باعث صرفه جویی در هزینه و تکمیل خانه شما می شود. اگرچه آنها به حداقل فضای اضافی برای اتاق ماشین نیاز دارند، این سیستم ها زمانی ایده آل هستند که محدودیت های سربار وجود داشته باشد.

تفاوت آسانسور کششی و هیدرولیکی

مزایای آسانسور هیدرولیکی

آسانسورهای هیدرولیک در ساختمان هایی با مسافت کمتر از 60 متر استفاده می شود. آنها معمولاً هزینه نصب کمتری نسبت به آسانسورهای کششی دارند و قطعات متحرک کمتری دارند که می تواند هزینه های نگهداری و تعمیر را کاهش دهد. آسانسورهای هیدرولیک در زمان انتظار انرژی کمتری مصرف می کنند و در هنگام پایین آوردن کابین تقریبا هیچ برقی مصرف نمی کنند.
بنابراین، در کاربردهای کم مصرف و کم ارتفاع، آسانسورهای هیدرولیک می توانند انرژی کمتری نسبت به آسانسورهای کششی مصرف کنند. به دلیل این مزایا، آسانسورهای هیدرولیک می توانند بهترین انتخاب برای ساختمان های مسکونی کم ارتفاع هستند، باشد.

در حالی که آسانسورهای هیدرولیک نمی‌توانند به سرعت‌های بالا که توسط آسانسورهای کششی صورت می گیرد، برسند؛ در کاربردهای کم ارتفاع کافی هستند و می‌توانند بارهای سنگین‌تری را به طور معمول حمل کنند.

تفاوت آسانسور کششی و هیدرولیکی

بهترین نوع آسانسور برای ساختمان شما چیست؟

شما منتظر سوال و پاسخ بزرگ بودید! در حالی که خواسته های هر ساختمان نسبت به کارایی که دارد فرق دارد، انتخاب آسانسور مناسب برای ساختمان شما می تواند بستگی به این دارد که ساختمان شما برای چه چیزی استفاده می شود یا نیازهای مستاجر شما را برآورده می کند.

اجازه دهید با ارائه تحلیل متخصص در طراحی ساختمان شما کمک کنیم. به دنبال این موارد، یک نماینده فروش تی ام جی می تواند شما را به راه حل مناسب راهنمایی کند. برای شروع با ما تماس بگیرید.

کلام آخر

در این مطلب از تی ام جی سعی در بیان تفاوت ها و چگونگی عمل آسانسور های کششی و هیدرولیکی می باشد که سما به عنوان کاربر و مصرف کننده آسانسور کدام یک از این نوع آسانسور ها را برای پروژه و محل مورد نظر خود انتخاب می کنید. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در شرکت تی ام جی در تماس باشید. امیدواریم که این مطلب برای شما قابل استفاده بوده باشد، خوشحال می شویم که نظرات و پیشنهادات خودتان را برای ما ارسال بفرمایید.