عجیبترین آسانسور های دنیا

عجیب ترین آسانسور های جهان

شاید باور نکنید همانقدر که صنعت ساختمان سازی پیشرفت کرده است، آسانسورها از آن عجیب تر و شگفت انگیز تر شده اند. در دنیا بسیاری از ساختمان های عجیب وجود دارد که اگر آسانسور ها نبودند، به طور حتم امکان ساخت این ساختمان ها وجود نداشت.

عجیب ترین آسانسور های دنیا معمولا در ساختمان خاص نصب شده اند و قرار است در این مقاله به معرفی عجیب ترین آسانسورهای جهان بپردازیم که با دیدن آن ها شگفت زده شوید.

1.آسانسور aquaDom در برلین

تصور کنید در یک هتلی اقامت داشته باشید که برای جا به جا شدن بین طبقات هتل از آسانسور خاصی که مخصوص این هتل است استفاده کنید. وقتی که سوار  آسانسور aquaDom در برلین شوید با یک منظره خیره کننده مواجه خواهید شد. در واقع به جای خیره شدن به در و دیوار آسانسور می توانید 100 گونه ماهی های جذاب و زیبا را از پشت شیشه آسانسور ببینید. در واقع این یک آکواریوم به طول 24 متر است که شما را اتا طبقات بالایی همراهی خواهد کرد. وجود آکواریوم از ویژگی های خوب یک آسانسور هتل است.

آسانسور aquaDom در برلین

2.آسانسور Luxor’s Inclinators در لاس وگاس

همه شما تجربه استفاده از آسانسور که شما را از طبقه پایین تا به آخر برساند را دارید. اما ممکن است تجربه سوار شدن به آسانسوری که ساختمان مثلثی شکل را دارد نداشته باشد. ساختمان Luxor’s Inclinators یک ساختمان هرمی شکل است که با آسانسوری که برای جا به جا شدن روی خطوط منحنی ساختما حرکت می کند. این جالبترین سازه دست بشر است که توسط نصب آسانسور جالب تر و قابل استفاده تر شده است. همانقدر که اهرام مصر جالب و شگفت انگیز هستند این بنا نیز زیبایی خاص خودش را دارد.

3.آسانسور  Globen Skyview در استکهلم

آسانسور  Globen Skyviewبا ارتفاع 85 متر و به قطر 110 متر یکی از بزرگترین ساختمان های نیم کره در جهان است. شما در ارتفاع خیلی بالا می توانید از پشت شیشه های دایره ای شکل این آسانسور می توانید منظره اطراف را ببینید. به نظر جالب می رسد از یک سازه کروی شکل با آسانسور بالا رفته و حتی شکل آسانسور نیز کروی شکل باشد. اگر علاقه مند به شهر استکلهم هستید این آسانسور را از دست ندهید.

4.آسانسور Santa Justa در پرتغال

از جالب ترین آسانسور هایی که در سطح جهان وجود دارد آسانسور santa justa  است که  در محله قدیمی سانتا جاستا در شهر تاریخی لیسبون قرار گرفته است. در واقع این آسانسور خیابان های پایین Baixa را به منطقه بالاتر Largo do Carmo شهر وصل می کند. این آسانسور در سال 1901 ساخته شد و از آن زمان به یک مقصد گردشگری بسیار محبوب تبدیل شده است.

آسانسور Santa Justa در پرتغال5.آسانسور Autostadt در آلمان

وارد شدن به شهر موزه خودرو آن هم در کشور آلمان بسیار جالب به نظر می رسد . Autostadt  درزبان آلمانی به معنای شهر خودرو است و شما در این موزه می توانید انواع خودروهای متفاوت را ببینید. این موزه در سال 2000 در کنار کارخانه تولید فولکس‌واگن در ولفسبورگ افتتاح شد. Autostadt هر سال دو میلیون بازدید کننده را از شهرهای مختلف به خود جذب می کند. در این موزه شما هتل، رستوران، یک موزه و جاذبه های دیگر را می توانید ببینید.

خودرو های جدید از کارخانه همسایه فولکس واگن با استفاده از یک آسانسور خودکار نصب شده به طرف نمایشگاه منتقل می شوند. این نمایشگاه و آسانسور عجیب ترین چیزی است تا کنون می توانید ببینید.

5.آسانسور Bailong Elevator در چین

زیباترین و عجیب ترین آسانسور در جهان آسانسور Bailong Elevator در چین است که منظره حیرت انگیزی دارد. در این آسانسور می توانید منظره و طبیعتی زیبا از چین را بیینید.این آسانسور بلندترین آسانسور فضای باز در جهان است و بر روی یک صخره در منطقه Wilingyaun چین ساخته شده است.

Bailong  در زبان چینی به معنای “آسانسور صد اژدها” است و از صخره 305 متری بالا می رود. 

6.آسانسور SKY TOWER در نیوزیلند

اسکای تاور یکی از برج های معروف نیوزلند است که مثلا برای طی کردن این برج بلند نیاز به یک آسانسور مجهز است. در آسانسور SKY TOWER شما به محض 40 ثانیه در آخرین طبقه و یا با زمان کمتری در طبقه مورد نظر خود هستد. این آسانسور مختص برج SKY TOWER است و وقتی سوار این آسانسور شوید تفاوت واضح آن را با بقیه آسانسورها متوجه خواهید شد. همچنین می توانید مقاله سریعترین آسانسور های جهان را بخوانید.

آسانسور SKY TOWER کف  شیشه ای دارد که ممکن است در ابتدا برایتان مهیج و کمی ترسناک باشد.اگر سوار پل معلق شیشه ای شده باشید این احساس برایتان آشناست البته با این تفاوت که شما بالا یا پایین رفتن را مشاهده می کنید و این باعث هیجان بیشتر خواهد شد. اگر احساس می کنید خیلی ادم شجاعی هستید این آسانسور را امتحان کنید.

7.آسانسور پاترنوستر

شاید برایتان عجیب باشد اما آسانسورهایی وجود دارند که بدون در و دکمه هستند! اما نکته جالب ماجرا به این ختم نمی شود. این آسانسور همیشه و پیوسته در حال حرکت است و در اطراف یک حلقه حرکت دارد. شما هرگز کابین این آسانسور را ثابت نخواهید دید. اما سوال اینجاست که چگونه باید سوار آن شویم؟

خب در این نوع آسانسورها سرعت رفت و آمد کمتر است و به این طریق می توان سوار این آسانسور شد. معمولا  از این آسانسور به عنوان آسانسور مرگ‌بار نیز یاد می‌کنند. شاید بی دلیل نیست که اسم آسانسور پاترنوستر در لیست عجیب ترین آسانسور های جهان ثبت شده است.

آسانسور پاترنوستر

8.آسانسور سنت لوئیس در ایالات متحده

همانقدر غلاف طاق دروازه آمریکا جالب و شبیه فیلم های تخیلی قرن بیست و یکم است، همانقدر نیز آسانسور جالبی دارد. شما با آسانسور غلاف طاق دروازه آمریکا می توانید یک چشم انداز و منظره بسیار زیبا از امریکا را ببینید. اگر روزی گذرتان به این مکان افتاد به شما توصیه می کنیم حتما این مکان را دیده و سوار آسانسور شوید تا این منظره را از دست ندهید. این آسانسور، توسط معمار فنلاندی Eero Saarinen ساخته شده است. این آسانسور دارای درهای شیشه‌ای است، تا ساختار مکانیکی پیچیده داخلی طاق به وضوح آشکار باشد.

سخن آخر

آسانسور های عجیب زیادی در جهان وجود دارند که با خلاقیت بسیار ساخته شده اند. شما نیز اگر قصد ساخت ساختمان های جالب و متفاوت دارید می توانید از این نوع آسانسور ها الهام بگیرید. البته اگر قسمت شد و گذرتان به مسیر یکی از این آسانسور ها افتاد حتما سوار آسانسور شوید تا بتوانید درک کنید که چقدر پیشرفت و تکامل آسانسور بر زندگی ما تاثیر دارد.