راه های جلوگیری از سقوط آسانسور

آسانسور یکی از امن ترین وسایل حمل و نقل در جهان است و احتمال سقوط آسانسور بسیار کم است. شاید امن بودن آسانسور به دلیل وصل بودن به سیم بکسل آسانسور باشد اما اگر برخی از نکات را در هنگام نصب یا نگهداری آسانسور رعایت نشود، می توان سقوط آسانسور را تجربه کرد.

معرفی دلایل اصلی سقوط آسانسور

همه ما روزانه برای جابه جا شدن بین طبقات مجبور هستیم از آسانسور استفاده کنیم. اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا  و چگونه یک آسانسور می تواند سقوط کند؟  سقوط آسانسور با دلایل مختلف اتفاق می افتد. مثلا عدم تعویض  سیم بکسل فرسوده و یا در صورت خرابی، سقوط آسانسور را حتمی می کند.

عدم تعویض قطعات فرسوده

همچنین عدم تعویض قطعات دیگر اسانسور می تواند دلیل دیگری برای سقوط آسانسور باشد. عدم کارکرد صحیح موتور آسانسور و سایر بخش های آسانسور باعث اختلال در حرکت آسانسور به سمت بالا شده و ممکن است آسانسور سقوط و یا در یک طبقه گیر کند. بنابراین اگر می‌خواهید از سقوط آسانسور جلوگیری کنید، باید حتماً هر از چند گاهی به بررسی سلامت تک به تک قطعات آسانسور بپردازید.

سقوط آسانسور

استفاده از کابل های قدیمی

کابل های قدیمی عامل اصلی سقوط آسانسور است. به وسیله کابل ها کابین آسانسور به صورت معلق و آویزان نگه داشته می شود. تصور کنید این کابل ها فرسوده باشند، و  همان لحظه آسانسور هنگام حرکت سقوط کند، احتمال آسیب دیدن افراد و حتی مرگ ممکن است.

عدم کارکرد صحیح سیستم ترمز

بدون شک یکی از مهم‌ترین بخش‌های عملکردی بالابرها سیستم ترمز آن‌ها است. اگر سیستم ترمز به درستی کار نکند، ممکن است که آسانسور به شکل خطرناکی سقوط کند. در نتیجه چک کردن سلامت سیستم ترمز بسیار مهم است.

اگر در زمان استفاده از آسانسور، احساس کردید که اتاقک بالابر لرزش زیادی دارد، باید حتما سلامت قطعات آسانسور را بررسی کنید. همین لرزش کوچک ممکن است کم کم آسیب‌های بزرگی وارد کرده و باعث سقوط کابین بشود.

دلایل سقوط آسانسور به همین چند موردی که نام بردیم ختم نمی‌شوند. در واقع عوامل زیادی برای سقوط یک آسانسور ممکن است دست به دست هم دهند و اتفاق ناگواری را رقم بزنند. به همین دلیل هم باید همیشه دقت کنید که بررسی و سرویس و تعمیرات آسانسور به طور مرتب و توسط یک فرد متخصص انجام شود.

راه های جلوگیری از سقوط آسانسور

برای اینکه هم خودتان و همه کسانی از آسانسور استفاده می کنند از خطر سقوط آسانسور دور باشید، باید به برخی قطعات آسانسور در امنیت سقوط آسانسور را تضمین می کنند، توجه ویژه ای داشته باشید و به صورت دوره ای چک کنید. سقوط آسانسور خطرناک است باید بدانیم که موقع سقوط آسانسور چه کارهایی باید انجام بدهیم. اما قبل از اینکه با این خطر رو به رو شوید، رعایت نکات زیر ضروری است.

استفاده از سیم بکسل آسانسور با کیفیت

سیم بکسل آسانسور می تواند 12 تا 16 برابر حداکثر وزن مجاز را تحمل کند. سیم بکسل آسانسور از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده آسانسور است . باید هنگام نصب آسانسور با دقت نصب شود. استفاده ازسیم بکسل با کیفیت تا حد زیادی می تواند از سقوط آسانسور جلوگیری کند.

استفاده از دنده ایمنی برای جلوگیری از سقوط آسانسور

معمولا از دنده ایمنی زمانی استفاده می شود که آسانسور افزایش سرعت ناگهانی داشته باشد. برای مثال هنگام سقوط آسانسور دنده ایمنی آسانسور را در ریل های راهنما نگه می دارد. زمانی که دنده ایمنی فعال شود آسانسور فقط می تواند به سمت بالا حرکت کند.

دنده ایمنی اولین بار توسط الیشا گریوز اوتیس مخترع آمریکایی در سال 1853 اختراع شد. بعد از این دوران آسانسور وارد عصر جدیدی از پیشرفت و ایمنی شدند که این مسیر ناخودآگاه در توسعه صنعت ساختمان سازی نقش موثری داشت.

بررسی دوره ای آسانسور

انسان تا زمانی که یک خطری تهدیدش نکند، نمی تواند درک کند چقدر برخی اتفاقات مانند سقوط آسانسور  می تواند آسیب زننده باشد. اما بهترین کار این است که جلوی آسیب های احتمالی را بگیریم.

در مورد سقوط آسانسور شما باید حتما برای بررسی دوره ای آسانسور برنامه ریزی کنید و از متخصصان  tmg برای چک کردن قطعات آسانسور کمک بگیرید. همچنین تعمیر قطعات آسانسور می تواند بک قدم موثر در جلوگیری از سقوط آسانسور باشد.

بررسی دوره ای آسانسور

نصب آسانسور توسط یک متخصص

همانطور که شما هنگام احداث ساختمان نمی توانید به سایر مشاغلی به جز مهندسی عمران و معماری مراجعه کنید، نصب آسانسور هم باید توسط یک متخصص انجام شود. متخصص آسانسور دقیق می داند که از چه تجهیزات با کیفیتی برای نصب آسانسور استفاده کند.

همچنین عدم دقت در هنگام نصب هم زمینه بیشتر سقوط های آسانسور است. دقت داشته باشید که حتما از یک متخصص برای نصب آسانسور کمک بگیرید. ما در تیم TMG  آسانسور، به شما کمک خواهیم کرد که در سریعترین زمان ممکن و در مطمئن ترین حالت، آسانسور برای مجتمع یا ساختمان نصب کنید.

استفاده از تنظیم کننده سرعت یا گاورنر برای جلوگیری از سقوط آسانسور

گاورنر همان نقش ترمز در خودرو را دارد اما با این تفاوت که در زمان سرعت بیش از اندازه آسانسور به طور خودکار فعال می شود. زمانی که آسانسور بیش از سرعت مجاز تعیین شده حرکت می کند و تا سعی می کند از پایین افتادن آسانسور جلوگیری کند.. این مستقل از سایر بخش های امنیتی آسانسور است و حتی در صورت قطع برق نیز کار می کند.

سخن آخر

آسانسورها نقش کلیدی در زندگی ما دارند و اگر آسانسور ها اختراع نمی شدند، ما قادر به جابجایی بین طبقات آسانسور را نداشتیم. به همین علت نیاز است آسانسور به صورت دوره ای چک شود و حتما توسط یک متخصص نصب شود.

اگر قطعاتی که هنگام سقوط آسانسور وظیفه حفاظت، کنترل یا نگهداری آسانسور را دارند، به خوبی کار نکنند، ممکن است باعث آسیب به افراد و حتی مرگ شود. پس قبل از هر چیزی لازم است که شما این قطعات را چک کنید تا آسانسور سقوط نکند.