نکات آموزشی مفید هنگام گیر کردن در آسانسور

نکات آموزشی مفید هنگام گیر کردن در آسانسور

گیر کردن در آسانسور، تجربه‌ای ناخوشایند است که ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. در این شرایط، اولین کاری که باید انجام دهید حفظ خوسنردی است آرامش است. وقتی در چنین شرایطی قرار گرفتید یک سری کار ها باید انجام دهید تا خطر را رفع کنید و از این شرایط خلاص شوید. در ادامه این مطلب با tmg همراه باشید تا بیشتر در این باره بحث و گفت و گو کنیم.

گیر کردن در آسانسور

وقتی در آسانسور گیر افتادید، نگران تمام شدن اکسیژن نباشید، زیرا دیوار های کابین به طور کامل جلوی ورود هوا را نمی‌ گیرند. پس سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. اگر افراد دیگری هم همراه شما هستند و دچار ترس شده‌اند، با ارائه توضیحات منطقی آن‌ ها را آرام کنید.
اولین اقدام در این مواقع، تماس با افراد خارج از کابین است. برخی از آسانسور ها دارای تلفن اضطراری هستند که می‌ توانید از آن استفاده کنید. در آسانسور های دیگر ممکن است زنگ خطر وجود داشته باشد که با فشار دادن آن صدای زنگ در تمام ساختمان پخش می‌ شود و ساکنین را مطلع می‌ کند.
اگر هیچ یک از این امکانات کار نکرد، از تلفن همراه خود استفاده کنید. در صورت عدم وجود سیگنال، سعی کنید با فریاد زدن و کوبیدن به درب، توجه دیگران را جلب کنید.
زمانی که با کسی ارتباط برقرار کردید، وضعیت خود را به او اطلاع دهید. تعداد افرادی که در کابین هستند، موقعیت دقیقتان که بین کدام طبقات گیر افتاده‌ اید و وضعیت سلامت افراد، به ویژه اگر کسی بیماری قلبی دارد، را گزارش دهید.

چه دلایلی سبب گیر کردن آسانسور می شود؟

نکات آموزشی مفید هنگام گیر کردن در آسانسوریکی از سوالات مهم در مورد گیر کردن آسانسور این است که چرا این اتفاق می‌ افتد؟ هنگام توقف آسانسور، مشکلی در سیستم‌ های محرک آن رخ داده که با فعال شدن ترمز، آسانسور بین طبقات متوقف می‌ شود تا از وقوع مشکلات بیشتر در سیستم حرکتی جلوگیری شود.

به طور کلی، سه عامل اصلی می‌توانند باعث گیر کردن آسانسور و توقف آن بین طبقات شوند: اولین علت می‌ تواند قطع برق از شبکه اصلی توسط اداره برق باشد. دومین علت، حوادث طبیعی مانند رعد و برق یا اتصالی برق ناشی از خطای انسانی است.

اقداماتی مانند تلاش برای باز کردن درب آسانسور به زور یا سوار شدن بیش از ظرفیت تعیین شده، نیز می‌ تواند منجر به توقف آسانسور شود. در واقع، استفاده نادرست از آسانسور ممکن است باعث ایجاد اختلال در عملکرد آن شده و منجر به گیر کردن در بین طبقات شود. علاوه بر این، مشکلات مکانیکی و الکتریکی در سیستم آسانسور هنگام حرکت نیز می‌ تواند دلیل دیگری برای گیر کردن آسانسور باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد میکنیم مطلب برق اضطراری آسانسور چیست و چه کاربردی دارد را مطالعه کنید.

چه کار هایی هنگام گیر کردن آسانسور انجام دهیم؟

اگر در آسانسور گیر کردیم چه کار هایی باید انجام دهیم؟. در حال حاضر، در بسیاری از ساختمان‌ ها برای راحتی در رفت و آمد بین طبقات، از آسانسور استفاده می‌ شود.

نکته کلیدی این است که هنگام گیر افتادن در آسانسور باید خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید. به طور کلی، وقتی در آسانسور گیر می‌ کنید، دلیلی برای ترس وجود ندارد.

شاید نگران باشید که آسانسور ناگهان حرکت کرده و سقوط کند؛ اما در زمان گیر کردن و توقف آسانسور بین طبقات، ترمز اضطراری که یک سیستم مکانیکی است، فعال شده و مانع جرکت اضافی آن می شود.

علاوه بر این، سیم بکسل‌ های آسانسور که وظیفه جا به‌ جایی آن را بر عهده دارند نیز به طور کلی مشکلی نخواهند داشت و بسیار محکم و مقاوم هستند. هنگام گیر کردن در آسانسور، چراغ‌ های آن روشن می‌مانند، بنابراین نیازی به ترس از تاریکی نیست. از آنجا که هوای کافی به داخل کابین آسانسور می‌ رسد، نگرانی درباره خفگی نیز بی‌ مورد است.

پس از آنکهبه خود مسلط شدید و آرامش خود را حفظ کردید برای برقراری ارتباط با افرادی که خارج از آسانسور هستند تلاش کنید. برای این منظور می‌توانید از تلفن‌ های اضطراری نصب شده در داخل آسانسور یا تلفن همراه استفاده کنید.

یکی از مواردی که بیشتر افرادی که از آسانسور استفاده میکنند با آن مواجه می شوند لرزش آسانسور است. آیا می دانید دلیل آن چیست؟ برای رسیدن به جواب مطلب چه عواملی باعث ایجاد لرزش در آسانسور می شود را مطالعه کنید.

هنگام گیر کردن آسانسور افراد بیرون از آسانسور باید چکار کنند؟

هنگام گیر کردن در آسانسور، علاوه بر اقدامات افراد داخل کابین، افرادی که خارج از آسانسور هستند نیز باید به یک سری اقدامات مهم برای نجات افراد داخل آسانسور انجام دهند.

در چنین شرایطی، ابتدا باید آرامش خود را حفظ کنید و به اعصاب خود مسلط شوید تا بتوانید به درستی کمک کنید. سپس باید از وضعیت افرادی که در آسانسور گیر افتاده‌ اند، مطلع شوید؛ به عنوان مثال، بپرسید که آیا بیماری خاصی دارند یا نه. اگر فردی به دلیل گیر کردن در آسانسور دچار نگرانی شدید شده و بی‌ هوش شده است، باید فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

سپس بررسی کنید که آیا کابین در هم‌ ترازی با طبقه مورد نظر متوقف شده است یا خیر. اگر کابین در طبقه مورد نظر هم‌ تراز باشد، می‌ توان با استفاده از کلید های اضطراری درب‌ ها را باز کرده و افراد را آزاد کرد. در غیر این صورت، لازم است با آتش‌ نشانی تماس بگیرید تا آنها برای نجات افراد اقدام کنند.

نکات آموزشی مفید هنگام گیر کردن در آسانسورچه مواقعی از آسانسور استفاده نکنیم؟

برای پیش‌ گیری از بروز حوادثی همچون گیر کردن در آسانسور، باید در برخی مواقع از استفاده از آن برای جا به‌ جایی بین طبقات خودداری کنیم. در صورت وجود نقص یا مشکل فنی در آسانسور از پله ها استفاده کنید تا مشکل برطرف شود. علاوه بر این، در هنگام وقوع آتش‌ سوزی در ساختمان، از آسانسور استفاده نکنید تا در آن گیر نکنید چون در چنین شرایطی  که آتش سوزی رخ داده خارج شدن از آسانسور مشکل می شود به خصوص اگر مشکلی برای اسانسور پیش بیاید و گیر کند. همچنین، پس از وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله، از آسانسور استفاده نکنید تا از بروز مشکلات جلوگیری شود.

نتیجه گیری

هنگامی که در آسانسور گیر افتادید لازم نیست دست و پای خود را گم کنید و در قدم ال آرامش خود را حفظ کنید و به دیگر افراد داخل آسانسور هم آرامش دهید و در قدم بعدی سعی کنید از طریقی با افراد بیرون از آسانسور ارتباط برقرار کنید و آن ها را از وظعیت خود مطلع سازید تا اقدامات لازم را انجام دهند.