هر آنچه از سیم بکسل آسانسور باید بدانیم؟

هر آنچه از سیم بکسل آسانسور باید بدانیم؟
یکی از مهم ترین تجهیزاتی که در آسانسور های کشی نصب می شود سیم بکسل است. این سیم بکسل ها از یک طرف به وزنه تعادل و از طرفی دیگر به با رد شدن از فلکه موتور آسانسور به یوک کابین متصل است. هنگامی که موتور شروع به کار می کند، نیروی محرک ایجاد می شود که به کمک سیم کسب کابین را به سمت بالا و یا پایین میکشد.

سیم بکسل آسانسور چه مشخصاتی دارد؟

سیم بکسل شامل چندین رشته سیم به هم متصل شده است که هر دسته آن نیز از چندین سیم مفتولی تشکیل شده است. این رشته‌ ها به دور یک مغزی پیچیده می‌ شوند که نقش محور اصلی سیم بکسل را دارد. مغزی سیم بکسل می‌ تواند از جنس فولاد، کنف یا …. باشد. سیم بکسل‌ هایی که مغزی آن‌ ها فولادی است، از نظر استحکام و قدرت در بالاترین سطح قرار دارند. اما اگر نیاز به انعطاف‌پذیری بیشتری دارید، سیم بکسل‌هایی با مغزی کنفی گزینه‌ های مناسب‌ تری هستند. به طور کلی، سیم بکسل‌ های دارای مغزی فولادی در صنعت آسانسور بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد و لازم به ذکر است که ظاهر سیم بکسل‌ها به صورت مارپیچ است.

سایز سیم بکسل آسانسور

ابعاد سیم بکسل‌ ها از 6 تا 11 میلیمتر متغیر است. اما بیشترین استفاده را  سایز های 8 و 10 میلیمتر دارند. سیم بکسل‌ هایی با مغز کنفی وزن سبکی نسبت به سیم بکسل های مغز فولادی دارند. سیم بکسل‌ های نمره 10 بسیار محبوب هستند، در حالی که سیم بکسل‌ های نمره 8 دارای طول عمر بیشتری هستند و از دوام بیشتری برخوردارند. در کل می توان گفت هر یک از این نمره ها ویژگی های مختص خود را دارند که بسته به نیاز خود باید یک مدل از آن را انتخاب و استفاده کنید.

معنای علامت z و s مندرج بر روی سیم بکسل

رشته‌ های سیم که به دور مغزی سیم بکسل پیچیده می‌ شوند، به دو صورت راست باف و چپ باف هستند. راست باف به معنای پیچش از سمت راست به دور محور مرکزی سیم بکسل است و با علامت z مشخص می‌ شوند. اما اگر پیچش از سمت چپ به راست باشد، آن را چپ بافت نامیده و با علامت s نشانه گذاری می کنند.
تا کنون تحربه گیر کردن در آسانسور را داشته اید؟ می دانید هنگام گیر کرد در آسانسور چه کار هایی باید انجام دهید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله نکات آموزشی هنگام گیر کردن در آسانسور را بخوانید.

جنس رشته سیم های (سیم بکسل آسانسور)

سیم بکسل از پیچیده شدن تعداد زیادی از رشته سیم های مفتولی به دور یک مغزی مرکزی به وجود می آیند و بر این اساس جنس آن مغزی و رشته سیم هایی که به دور آن پیچیده می شوند می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال این رشته سیم های مفتولی می تواند از جنس گالوانیزه یا آهنی باشد، که در این صورت امکان زنگ زدگی آنها زیاد است، بنابراین بهتر است از سیم بکسل هایی که روکش دار هستند و از رشته سیم های فولادی درست شده اند استفاده گردد. مقاوم ترین ترین بکسل ها از جنس فولاد استیل می باشند. سیم بکسل هایی که فاقد پوشش باشند در آب و هوای مرطوب دچار زنگ زدگی می شوند و برای جلوگیری از این امر رشته سیم ها را آبکاری می کنند.

متریال مغزی مرکزی سیم بکسل

شکل کلی سیم بکسل ها به صورت مار پیچی شکل است. این بدین معناست که تعداد زیادی از رشته سیم به دور یک مغزی پیچیده می شوند تا در نهایت یک سیم بکسل را تشکیل دهند. جنس سیم مغزی که محور اصلی سیم بکسل است و تمامی دسته سیم های دیگر به دور آن پیچیده می شود می تواند از انواع مختلفی باشد، که رایج ترین آنها کنفی است. کنف می تواند از الیاف های طبیعی و غیر طبیعی تشکیل گردد. برای اینکه یک سیم بکسل قوی و مستحکم داشته باشیم می توان از سیم بکسلی استفاده کرد که مغزی آن از جنس فولاد باشد و بقیه دسته سیم ها به دور آن تابیده شود. سیم بکسل هایی که مغزی آن از جنس کنف است انعطاف پذیرتر از مغزی های فولادی هستند.

عمر مفید سیم بکسل آسانسور

عمر مفید سیم بکسل ها به عوامل متعددی بستگی دارد، که از جمله آنها به جنس سیم بکسل، میزان استفاده و تردد در ساختمان، نوع مغزی سیم بکسل، عملیات سرویس و نگهداری متعلقات آسانسور و غیره، اما به طور کلی میانگین عمر مفید سیم بکسل های آسانسور 5 تا 10 سال تخمین زده می شود.

کاربرد سیم بکسل آسانسور

همانگونه که توضیح داده شد سیم بکسل ها به وزنه تعادل و از طرفی دیگر به کابین آسانسور متصل هستند و از طریق گردش به دور فلکه موتور سبب جابجایی و حرکت آسانسور می شوند. به همین دلیل برای اینکه حرکت کابین از طریق این سیم بکسل ها سریع، نرم، بدون لرزش و کم صدا باشد، بهتر است تا از سیم بکسل هایی استفاده شود که روغن را به خود جذب می کنند، سیم بکسل های آسانسور که مغزی آنها کنفی است این خاصیت را دارا می باشند.

هر آنچه از سیم بکسل آسانسور باید بدانیم؟نحوه انتخاب و قیمت خرید سیم بکسل آسانسور

کارکرد آسانسورهای کششی بدون وجود سیم بکسل امکان پذیر نمی باشد، بنابراین از آنجایی که سیم بکسل از طریق فلکه موتور و با استفاده از نیروی محرکه ی موتور از طریق اتصالی که به وزنه تعادل و کابین آسانسور دارد، موجبات حرکت آسانسور مابین طبقات را فراهم می کند، بنابراین سیم بکسل ها درمجموعه آسانسور از اهمیت بالایی برخوردارند و در هنگام خرید و انتخاب آنها، باید به نکاتی توجه کرد که از جمله ی آنها می توان به، داشتن توان و تحمل وزن، دیر فرسوده شدن، مطابق با میزان ظرفیت که قرار است تحمل کند خریداری گردد، سازگار با آب و هوای محل ساختمانی که در آن آسانسور به کار گرفته می شود باشد و دچار زنگ زدگی نگردد، انعطاف پذیر باشد و غیره اشاره کرد.
نتیجه گیری
در این مطلب درباره سیم بکسل آسانسور به بحث و گفت و گو پرداختیم نظر شما در این باره چیست؟ با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید همچنین برای دریافت مشاوره و خرید انواع آسانسور و پله برقی و … با تیم مجرب و حرفه ای تی ام جی در تماس باشید تا بهترین انتخاب را با مناسب ترین قیمت داشته باشید.