چاه آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

چاه آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

نصب آسانسور دارای مراحل گوناگون و متفاوتی است که حفر چاله آسانسور از جمله این مراحل است. این موضوع نیاز به دقت بالا در استاندارد های اسانسور دارد و اگر در آن بی دقتی شود سبب بوجود آمدن مشکلات جدی می شود. چاه آسانسور یک تونل عمودی بوده که محل قرار گیری شاسی، کابین و دیگر بخش های آسانسور است و آسانسور در مسیر آن حرکت می کند. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با چاله آسانسور و کاربرد آن با تی ام جی همراه باشید.

چاه آسانسور چیست؟

چاه آسانسور محدوده ای است که کابین آسانسور در آن قرار می گیرد و آسانسور با استفاده از وزنه تعادل و ریل حرکتی به سمت بالا و پایین حرکت می کند. چاه آسانسور از کف ساختمان تا سقف موتورخانه امتداد داشته و اطراف آن را دیوار های اضطراری و درب ها احاطه می کنند. طراحی چاه باید به گونه ای باشد که فضای عمودی آن فاقد خمیدگی و انحنا بوده و کاملا صاف و شاقول باشد. این تونل فقط مختص کابین آسانسور بوده و باید از نصب هر گونه اجسام اضافی مانند شیر آب و یا سیم کشی در چاه آن خودداری شود. می توانید برای اطلاعات بیشتر در رابطه با بالابر ها معرفی انواع بالابر و موارد استفاده از آن ها را مطالعه کنید.

هیچ گونه مواد اشتعال زایی نباید در چاه آسانسور وجود داشته باشد. کف چاه باید تراز و صاف باشد و آرماتور های زائد موجود در دیواره آن باید پاکسازی شده تا مشکلات جدی بوجود نیاید. باید دیوار های چهار طرف چاه آب سیمان و پلاستر پوشیده شده و برای جلوگیری از زنگ زدگی باید با رنگ رزی شوند.

چاله یا چاهک آسانسور چیست؟

چاه آسانسور بخش پایینی آسانسور بوده در انگلیسی به آن PIT می گویند و ارتفاع آن را با P نشان می دهند. هدف از ایجاد چاله یا چاهک قرار گیری راحت سرویس کاران  تعمیرکاران در این قسمت بوده و ضربه گیر وزنه تعادل، چاه ارت، ضربه گیر کابین، سیستم روشنایی در چاهک آسانسور قرار می گیرند. ابعاد عمق، ارتفاع و عرض آن براساس استاندارد ها و اندازه چاه در نظر گرفته می شود.

کاربرد چاه آسانسور چیست؟

کاربرد چاه آسانسور چیست؟

چاه آسانسور برای اکثر آسانسور ها تعبیه می شود و ابعاد آن بر اساس کابین آسانسور در نظر گرفته می شود. در زیر به برخی از آسانسور هایی که برای نصب به چاه آسانسور نیاز دارند را نام برده ایم.

تفاوت چاله و چاه آسانسور در چیست؟

با توجه به تعریفی که از چاله آسانسور داشتیم می توان گفت با تفاوت های کاربردی که با یکدیگر دارند که در برخی موارد چاه و چاله به جای یکدیگر استفاده می شوند. چاله قسمتی از چاه آسانسور بوده که در پایین ترین قسمت قرار دارد و چاهک یا همان چاله از ارتفاع کمتری برخوردار بوده و حداقل ارتفاع برای چاله 1/5 متر است. چاه نوع یکانال هوایی بوده و از لحاظ ابعاد با چاله متفاوت است. ابعاد چاله باید حدودا 10 سانتی متر از ابعاد چاله بزرگ تر باشد.

استاندارد عمق چاه آسانسور

استاندارد آسانسور چیست؟ برای حفر چاه آسانسور استاندارد هایی وجود دارد که باید از اندازه دقیق آن ها مطلع باشیم. در زیر به ابعاد استاندارد آن پرداخته ایم.

 • آسانسور 5 نفره، عمق چاله آسانسور 60 در 60 سانتی متر مربع
 • آسانسور 6 نفره، عمق چاله آسانسور 60 در 170 سانتی متر مربع
 • آسانسور 7 نفره، عمق چاله آسانسور 160 در 180 سانتی متر مربع
 • آسانسور 8 نفره، عمق چاله آسانسور 160 در 190 سانتی متر مربع
 • آسانسور 9 نفره، عمق چاله آسانسور 170 در 190 سانتی متر مربع
 • آسانسور 10 نفره، عمق چاله آسانسور 170 در 200 سانتی متر مربع
 • آسانسور 11 نفره، عمق چاله آسانسور 170 در 210 سانتی متر مربع

استاندارد عمق چاله آسانسور

استاندارد عمق چاله آسانسور

برای رعایت استاندارد های آسانسور باید از اندازه دقیق چاله آسانسور و کابین آن مطلع باشیم تا ایمنی لازم را داشته باشد. در زیر به ابعاد چاله های آسانسور پرداخته ایم. برای اطلاعات بیشتر مطلب آسانسور های پرسرعت تی ام جی TMG را مطالعه کنید.

 • ظرفیت 6 نفر، عرض درب 70 سانتی متر، عرض چاه 160، عمق چاه 160
 • ظرفیت 8 نفر، عرض درب 80 سانتی متر، عرض چاه 180، عمق چاه 200
 • ظرفیت 10 نفر، عرض درب 80 سانتی متر، عرض چاه 180، عمق چاه 200
 • ظرفیت 13 نفر، عرض درب 90 سانتی متر، عرض چاه 200، عمق چاه 160

حداقل فضای لازم برای تعبیه آسانسور

کوچکترین آسانسور ها، آسانسور هایی هستند که کاربرد خانگی داشته و فضای لازم برای نصب این آسانسور ها حداقل باید 2 تا 5/2 متر مربع باشد. آسانسور های خلاء پنوماتیکی برای نصب کمترین فضا را لازم دارند چرا که این مدل از آسانسور ها از نظر طراحی بدون گودال هستند. حداقل عمق مورد نیاز برای نصب آسانسور های مسکونی 1 متر عرض و 5/1 متر عمق است که باید  یک بالابر با حداقل اندازه 5/1 متر و عرض 2 متر دارا باشند.

سخن آخر

در این مقاله به نقد و بررسی چاه آسانسور و کاربرد آن پرداخته و تفاوت هایی که چاله آسانسور با چاه آسانسور دارد را بیان کردیم. برای عمق چاله آسانسور و چاه آسانسور استاندارد هایی وجود دارد که باید هنگام تعبیه آسانسور آن ها رعایت شوند تا از بروز مشکلات جدی جلوگیری شود. حداقل ابعاد و و فضای لازم برای نصب آسانسور نیز با توجه به کاربرد آن تنظیم می شود.