همه چیز درباره سیستم تراز طبقه مجدد آسانسور

همه چیز درباره سیستم تراز طبقه مجدد آسانسور

آسانسور ها اتاقک های بالابری هستند که در چند دهه اخیر برای راحتی و سهولت بیشتر در رفت و آمد در ساختمان ها تعبیه شده اند و به دلیل ساخت و ساز های کلان بیشتر مورد استفاده قرار گرفته اند. این بالابر ها دارای انواع گوناگونی هستند که هر کدام برای انجام کاری ساخته شده اند.

این آسانسور ها برای عملکرد بهتر از تعداد زیادی سیستم الکترونیکی و سنسور ساخته شده اند که یکی از این سیستن ها سیستن تراز طبقه مجدد آسانسور است. سیستم تراز طبقه مجدد چیست؟ و انواع آن کدامند؟ برای اطلاعات در رابطه با پاسخ این سوال ها با تی ام جی همراه باشید.

سیستم تراز طبقه مجدد آسانسور چیست؟

همانطور که گفته شد آسانسور ها از تعداد زیادی سیستم الکترونیکی از جمله سیستم تراز طبقه مجدد ساخته شده اند که به بهبود عملکرد آسانسور کمک بسیاری می کند. سیستم تراز طبقه مجدد از جمله سیستم های مهم در انواع آسانسور از جمله آسانسور وینچی و آسانسور هیدرولیکی است. حتما هنگام پیاده شدن یا سوار شدن به آسانسور متوجه اینکه آسانسور با طبقه هم سطح است شده اید، اگر بخواهیم به جزئیات این سیستم بپردازیم می توان گفت که این دستگاه سبب هم تراز شدن سطح کابین آسانسور متوقف شده با طبقه مورد نظر می شود که برای ایمنی و راحتی بیشتر بسیار کاربرد دارد.

انواع سیستم تراز طبقه مجدد آسانسور کدامند؟

این سیستم آسانسور که برای بهبود عملکرد آن تعبیه شده است دارای دو مدل الکترونیکی و مکانیکی است. در زیر به این دو نوع پرداخته ایم. برای اطلاعات بیشتر مطلب آسانسور های پر سرعت تی ام جی TMG را مطالعه کنید.

سیستم الکترونیکی تراز طبقه مجدد

جهت حرکت دادن کابین از یک سیستم الکترونیکی تزار طبقه مجدد استفاده می شود که معمولا دارای موتور، گیربکس، سیستم کنترلی و یک درایو الکترونیکی است. سنسور هایی که کف کابین و کف طبقه تعبیه شده اند، اختلاف ارتفاع بین طبقه و کابین را اندازه گیری کرده که این اندازه به درایو الکترونیکی ارسال شده و همین باعث کنترل جهت و سرعت کابین می شود. سیستم الکترونیکی تراز طبقه مجدد دارای دقت، سرعت و طول عمر بالاتر نسبت به سیستم مکانیکی تراز طبقه مجدد است.

سیستم مکانیکی تراز طبقه مجدد

در این سیستم جهت حرکت دادن کابین آسانسور از سیستم مکانیکی تراز مجدد استفاده می شود که این سیستم دارای یک شفت، موتور و گیربکس است. شفت توسط موتور به حرکت درآمده و کابین آسانسور به سمت بالا کشیده می شود. در این سیستم هم مانند سیستم الکترونیکی سنسور ها تعبیه شده در کف کابین و طبقه اختلاف ارتفاع را محاسبه می کنند اما با این تفاوت که این اختلاف ارتفاع به شیر برقی ارسال شده و باز یا بسته شدن شیر برقی سبب کنترل جریان روغن در یک سیستم هیدرولیکی و در نتیجه بالا کشیده شدن کابین و صفر شدن اختلاف ارتفاع بین کابین و طبقه می شود. این سیستم نسبت به سیستم الکترونیکی تراز طبقه مجدد، طول عمر پایین تر، دقت و سرعت کمتری است.

کاربرد سیستم تراز طبقه مجدد چیست؟

سیستم تزار طبقه مجدد کاربرد های بسیاری دارد که تمامی آسانسور های استاندارد این سیستم را دارند. در زیر به برخی از کاربرد های این سیستم پرداخته ایم.

آسانسور های باری: آسانسور های باری که همواره در حال حمل بار هستند ممکن است به موتور آن ها فشار زیادی وارد شود برای جلوگیری از این امر سیستم های تزار مجدد در ان ها استفاده می شود تا علاوه بر افزایش ایمنی سبب هم سطح شدن کابین و طبقه شود. برای آشنایی با مزایای آسانسور باربری در تی ام جی

آسانسور های بیمارستانی: آسانسور بیمارستانی بیمار بر هیدرولیکی که معمولا دارای در های اتوماتیک هستند، برای راحتی بیشتر ورود و خروج افراد و بیماران از سیستم تزار طبقه مجدد استفاده می کنند.

 آسانسور های تجاری: آسانسور مسافر بر هیدرولیکی که بیشتر در مکان های تجاری مورد استفاده می گیرند چون افراد زیادی از آن استفاده می کنند و همواره موتو آن در حال کار کردن است، با تعبیه سیستم تراز طبقه مجدد می توان فشار وارد شده بر موتور را کاهش داد.

عمق چاله آسانسور چقدر است؟

عمق چاله آسانسور چقدر است؟

برای رعایت استاندارد های آسانسور باید از اندازه دقیق چاله آسانسور و کابین آن مطلع باشیم تا ایمنی لازم را داشته باشد. استاندارد آسانسور چیست؟ در زیر به ابعاد چاله های آسانسور پرداخته ایم.

  • ظرفیت 6 نفر، عرض درب 70 سانتی متر، عرض چاه 160، عمق چاه 160
  • ظرفیت 8 نفر، عرض درب 80 سانتی متر، عرض چاه 180، عمق چاه 200
  • ظرفیت 10 نفر، عرض درب 80 سانتی متر، عرض چاه 180، عمق چاه 200
  • ظرفیت 13 نفر، عرض درب 90 سانتی متر، عرض چاه 200، عمق چاه 160

حداقل ابعاد و فضای لازم برای آسانسور

کوچکترین آسانسور ها، آسانسور هایی هستند که کاربرد خانگی داشته و فضای لازم برای نصب این آسانسور ها حداقل باید 2 تا 5/2 متر مربع باشد. آسانسور های خلاء پنوماتیکی برای نصب کمترین فضا را لازم دارند چرا که این مدل از آسانسور ها از نظر طراحی بدون گودال هستند. حداقل عمق مورد نیاز برای نصب آسانسور های مسکونی 1 متر عرض و 5/1 متر عمق است که باید  یک بالابر با حداقل اندازه 5/1 متر و عرض 2 متر دارا باشند.

سخن آخر

در این مقاله به نقد و بررسی سیستم تراز طبقه مجدد آسانسور پرداخته و توضیحاتی در رابطه با ان دادیم. این سیستم ها دارای دو مدل الکترونیکی و مکانیکی هستند که نوع الکترونیکی آن نسبت به مکانیکی دارای مزایای بیشتر است. همچنین به کاربرد این سیستم ها اشاره کردیم و ابعاد چاله آسانسور و حداقل فضای لازم برای آسانسور را شرح دادیم.