خطرات آسانسور

خطرات آسانسور

همانطور که آسانسورها می توانند یک راه نجات برای ما باشند، همانقدر نیز می توانند برای ما خطرناک باشند. قبل از استفاده از هر تکنولوژی باید سعی کنیم خطرات آن را نیز بشناسیم. ممکن است هنگام سوار شدن به آسانسور ممکن است با خطراتی مانند سقوط، گیر کردن در آسانسور، خرابی آسانسور مواجه شویم.

در این مقاله به عواملی که باعث بروز خطر در آسانسور شده اشاره می کنیم و نحوه مواجه با خطر را بیان می کنیم.

عوامل بروز خطر در آسانسورها

بروز خطرات در آسانسورها ممکن است به دلایل مختلفی رخ بدهد. آسانسورها بخش های مختلفی دارند که نیاز به بررسی و تعمیرات منظم دارند. اما در حالت کلی دلایل زیر باعث بروز خطرات در آسانسور ها هستند.

 • سقوط ناگهانی آسانسور
 • عدم کارکرد صحیح دکمه تماس اضطراری
 • عدم وجود سیستم جلوگیری از سقوط آسانسور به چاه
 • کاهش یا افزایش سرعت آسانسور
 • گیر کردن بی دلیل آسانسور
 • نصب نادرست آسانسور
 • طراحی نامناسب آسانسور

خطرات آسانسور

انواع خطرات آسانسور

برای جلوگیری از هر خطر احتمالی باید انواع خطراتی که ما را تهدید می کنند را بشناسیم. در ادامه برخی از خطراتی که ممکن است با آن ها مواجه شوید آورده شده است.

سقوط آسانسور

باید قبول کنیم که خطرناک ترین که می توانید در آسانسور با آن مواجه شوید، سقوط آسانسور در چاه است. سقوط آسانسور زمانی اتفاق می افتد که آسانسور به صورت دوره ای چک نشده باشد و یا ممکن برخی از اجزای آسانسور خراب شده باشد.

سقوط آسانسور  باعث شکستن جمجمه، خفگی، قطع شدن نخاع، شکستگی استخوان، رگ به رگ شدن و حتی مرگ طرف شود. بنابراین هنگام سقوط باید آرامش خود را حفظ کرده و برای اینکه آسیبی بله بدن شما وارد نشود، نرده آسانسور را گرفته تا تعادل تان حفظ شود.

بسیاری از افراد توصیه می کنند در هنگام سقوط به طرف بالا بپرید تا هنگام برخورد به سطح آسیب زیادی به شما وارد نشود. اما حقیقت این است که این راهکار زیاد به کاهش خطر کمک نکند و یا شاید بیشتر باعث آسیب شما شود.

در این میان بهترین حرکت در زمان سقوط آسانسور این است که به پشت روی زمین دراز بکشید و با دست سر و صورت خود را بپوشانید تا ضربه یا اشیای خارجی به سر و صورت شما وارد نشود. سعی کنید خود را به زمین چسبانده و از ایستادن خودداری کنید تا با کمترین آسیب از این خطر جان سالم به در ببرید.

سقوط آسانسور

 

گیرکردن در آسانسور

گیرکردن در آسانسور برای کسانی که نفس تنگی دارند و نمی توانند مکان های بسته را تحمل کنند،عذاب آور است. حتی آن کسانی که مشکلی با مکان های بسته ندارند نیز ممکن است در هنگام گیر کردن آسانسور احساس نفس تنگی به آن ها دست بدهد.

اگر دو موقعیتی قرار گرفتید که به طور اتفاقی آسانسور در یک طبقه ایستاد و حرکتی نکرد، سعی کنید قبل از هرکاری آرامش خود را حفظ کرده و سپس از طریق دکمه تماس اضطراری با مرکز کنترل ارتباط برقرار کنید.

همچنین ممکن است لباس ها یا حتی دست شما هنگام سوار شدن به آسانسور داخل درهای آسانسور گیر کند. پس بهتر است قبل از سوار شدن به آسانسور مراقب باشید. کودکان بیشتر در معرض خطر هستند. توصیه می کنیم قبل از سوار شدن حتما احتیاط را رعایت کنید.

خرابی آسانسور

خرابی آسانسور می تواند برای کاربران هم خطرناک و هم ترسناک باشد. اگر مدیر یک مجتمع هستید، باید سعی کنید که آسانسور را به صورت دوره ای چک شود تا خدایی نکرده آسیبی به کسانی که سوار آسانسور می شوند، نرسد.

عدم توجه به خرابی آسانسور ممکن است باعث بروز آسیب های جدی و یا حتی مرگ شود. از خرابی های مهم آسانسور که باید حتما به آن توجه کنید، تغییرات ناگهانی سرعت آسانسور، گیرکردن درها و یا خرابی سیستم ترمز آسانسور است.

شیوع ویروس و میکروب ها

همانقدر که سقوط یا گیرکردن آسانسور می توانند باعث آسیب جدی یا حتی مرگ شود، وجود ویروس و میکروب ها در آسانسور نیز می تواند باعث آسیب جدی به ویژه کودکان شود. وجود میکروب ها شاید باعث مرگ مستقیم نشود اما ممکن است شما را مریض کند.

دکمه و نرده  آسانسور می توانند بزرگترین منبع میکروب باشند. برای جلوگیری از بیماری توصیه می کنیم حتما هربار بعد از استفاده از آسانسور دست های خود را با آب و صابون شسته یا از دیگران بخواهید که دکمه آسانسور را برای شما فشار دهد.

خطرات آسانسورجلوگیری از خطرات آسانسور

تا به اینجا که با خطرات آسانسور آشنا شدید بهتر است یاد بگیریم که چگونه از بروز خطرات آسانسور جلوگیری کنیم. به عنوان مدیر مجتمع و یا به عنوان کسی که از آسانسور استفاده می کند باید این موارد ایمنی آسانسور را رعایت کنید تا کمترین آسیب به شما برسد.

 • چک کردن خرابی آسانسور به صورت دوره ای
 • بهره گیری از تیم متخصص مانند TMG برای پیاده سازی اصولی آسانسور
 • تعویض قطعات آسانسور
 • رعایت احتیاط هنگام سوار و پیاده شدن از آسانسور
 • دور ایستادن از درها برای جلوگیری از گیرکردن آشیا، کیف، لباس
 • دور نگه داشتن کودکان و حیوانات خانگی از درهای آسانسور
 • استفاده از نرده های آسانسور وقتی داخل آسانسور هستید
 • اجازه دهید تا آسانسور کاملا متوقف شود تا پیاده شوید.
 • از دست یا پاهایتان برای نگه داشتن آسانسور استفاده نکنید
 • اگر در آسانسور گیر کردید از طریق دکمه تماس اضطراری کمک بخواهید
 • اگر هنگام باز شدن در آسانسور میان دو طبقه ماند، از نگهبان یا مدیر مجتمع کمک بخواهید و اصلا خودسرانه کاری نکنید

سخن پایانی

آسانسور ها با اینکه بسیار کاربردی و مفید هستند اما اگر برخی موارد را رعایت نکنیم ممکن است برای ما خطرناک باشند. عدم احتیاط هنگام سوار شدن، عدم توجه به خرابی آسانسور ویا حتی عدم چک کردن دوره ای می تواند این خطرات را بیشتر کند. بهتر است هنگام استفاده از آسانسور احتیاط را رعایت کنید.