TMG Elevator & Escalator

  رمپ چیست؟

  رمپ را می‌توان همان شیب راهه هم گفت.که از آن برای متصل کردن دو محیط غیر هم سطح استفاده می‌شود. برای جلوگیری از سر خوردن ماشین در سطح رمپ در مسیر رمپ ها می‌توان.از بریدگی های آج دار و  تقریبا دو سانتی متری استفاده کرد. از دلایل دیگری که از از این بریدگی ها استفاده می‌شود.این است که اصطکاک را افزایش دهند.و در آب را هم هدایت کنند. قسمتی از شیار هایی که برای رمپ پارکینگ ها در نظر گرفته می‌شود.در حیاط کار گذاشته می‌شود و از ایجاد حوضچه و.جمع شدن زباله ها و آب در ابتدای پارکینگ ها جلوگیری می‌کند.

  معرفی انواع رمپ ساختمان:
  رمپ مخصوص افراد معلول

  بسیاری از افراد معلول برای استفاده از هتل ها، بیمارستان ها و الباقی مکان ها نیاز به وسیله ارتباطی دارند.که بتواند برای حرکت در ارتفاع یک ساختمان ( جابجایی در طبقات و انتقال از طبقه همکف به سایر طبقات ) و شما بعنوان یک مهندس باید این رمپ ها را در طراحی های خود بگنجانید.در مقررات ملی ساختمان و ضوابط شهرداری بصورت مکتوب ذکر شده که:حتما باید رمپ معلول در فضاهای معماری جهت استفاده معلولان جسمی تعبیه گردد.شیب رمپ 8 درصد.ابعاد استراحتگاه ( پاگرد ) در رمپ باید ابعادی معادل با 150*150 سانتی متر داشته باشد.حداکثر طول مجاز بدون پاگرد 900 سانتی متر است.

  رمپ ماشین رو

  از این نوع رمپ برای دسترسی خودروها به مکان هایی که نسبت به یکدیگر ارتفاع متفاوتی دارند استفاده می‌شود.بعنوان مثال:فرض کنید شخصی در یک مجتمع مسکونی زندگی می‌کند و پارکینگ این مجتمع در طبقه زیر زمین قرار دارد.اون فرد برای اینکه بتواند ماشین خود را در زیرزمین پارک کند نیاز دارد به وسیله ای که اتومبیل خود را به کمک آن تا زیر زمین هدایت کند.این وسیله ارتباطی رمپ ماشین رو نام دارد.ضوابط طراحی رمپ ماشین رو :حداکثر شیب رمپ 15 درصد است.حداقل عرض رمپ یک طرفه 3.5 متر است.حداقل عرض رمپ دو طرفه 5 متر است.فضای مورد استفاده برای پیچش اتومبیل 5*5 متر می‌باشد.

  رمپ آدم رو

  قطعا در مکان هایی مثل شیرینی سراها، ادارات دولتی، بانک ها و…این نوع رمپ را مشاهده کرده اید.معمولا چون افراد سالمند و میانسال توانایی عبور و مرور از پله ها را ندارند به همین علت این نوع رمپ ها را ایجاد میکنند.تا دسترسی تمامی افراد برای استفاده از مکانی میسر شود.

  انواع رمپ ساختمان از نظر اجرا:

  رمپ سازه ای

  رمپ غیرسازه‌ای (خاکی)

  هر رمپی که روی خاک نباشد و بار آن به سازه منتقل شود، رمپ سازه ای می باشد. اگر نیاز به خالی بودن فضای زیر رمپ باشد، باید از رمپ سازه ای استفاده گردد. رمپ سازه ای معمولاً به‌صورت دال بتنی اجرا می شود. این نوع رمپ حتماً باید در نرم افزار، مدل‌سازی و طراحی گردد و بار آن روی سازه در نظر گرفته شود

  رمپ های غیرسازه‌ای روی خاک یا فونداسیون اجرا می شوند و با ریختن خاک و تنظیم شیب، رمپ را می سازند. این نوع رمپ ها نیاز به مدل‌سازی و طراحی در نرم افزار ندارند

  رمپ ها بر حسب مقدار شیب به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

  رمپ با شیب کم: در این دسته از رمپ ها زاویه بین خط شیب و خط افق حداکثر 6 درجه (نسبت 10 درصد) خواهد بود.

  رمپ با شیب متوسط: در این رمپ ها زاویه بین خط شیب و خط افق 6 تا 10 درجه (نسبت 10 تا 16 درصد) است.

  رمپ با شیب زیاد: در این رمپ ها زاویه خط شیب و خط افق 10 تا 24 درجه (16 تا 40 درصد) است.

  شیب مطلوب رامپ برای حرکت انسان پیاده 10 درصد می باشد.

   

   پله برقی:

  نمونه ای از پر ظرفیت ترین دستگاه ها در میان نمونه های مشابه است که از آن به منظور جا به جایی افراد استفاده می شود. در ساختار این دستگاه از یک نقاله استفاده شده و به شکل زنجیره ای پیوسته در حال گردش می باشد. از این وسیله در مکان های پر رفت و آمد مانند ایستگاه های قطار شهری، فرودگاه، مجتمع های تجاری و به طور کلی مکان های پر ازدحام استفاده می شود.

  انواع پله برقی:

   

  پله برقی از جمله دستگاه هایی می باشد که امکان انتقال آن به نقطه ای دیگر پس از نصب وجود ندارد. از این رو انتخاب نوع مناسب آن از جمله مواردی است که در ابتدای امر باید به آن توجه شود. انتخاب این دستگاه باید با توجه به نوع کاربری و محل نصب آن صورت پذیرد

   

   

  انواع پله برقی بر اساس محل نصب:

   

  • محیط داخلی
  • محیط بیرونی
  • محیط نیمه سرپوشیده

   

   

  انواع پله برقی بر اساس کاربرد:

   

   

  • پله برقی های تجاری
  • پله برقی های نیمه تجاری
  • پله برقی های غیر تجاری

   

  ویژگی های پله برقی:

   

  این دستگاه دارای ویژگی و مزایای منحصر بفرد می باشد. از جمله مزایای آن می توان به ظرفیت بالا و عدم انتظار برای جا به جایی در مقایسه با نمونه های مشابه مانند آسانسور اشاره کرد. پله برقی معمولا در دو زاویه ۳۰ و ۳۵ درجه طراحی می شوند که در مکان های مسطح به ۰ تا ۱۲ درجه هم می رسد که به آن رمپ یا پیاده رو متحرک گفته می شود.

  اجزای پله برقی:سکو.صفحه شانه ای.گیربکس

   

  سکو: سکو در پله برقی در دو قسمت بالا و پایین قرار گرفته است و از آن برای قرار دادن قسمت های منحنی به همراه موتور، گیربکس و پله ها استفاده می شود. در سکوی بالا گیربکس و سایر تجهیزات اصلی و در سکوی پایین، چرخ ها و تجهیزاتی که به منظور بازگشت پله به مبدا تعبیه شده اند، قرار دارند. در ساختار این سکوها از سینی شانه ای به منظور سوار و پیاده کردن مسافران نیز استفاده شده است. در زیر این سینی ها قطعات و تجهیزات مرتبط قرار داده شده است. از این رو قابلیت جا به جایی دارند تا دسترسی به تجهیزات در آن ها آسان باشد.

   

  صفحه شانه ای: صفحه شانه ای به قسمتی گفته می شود که در بین سکو و پله های متحرک قرار دارند. وظیفه این صفحه در این دستگاه، پر نمودن فاصله ما بین قسمت تابت سکو و پله ها بوده و اجازه نمی دهد اشیا در این شکاف گیر کنند.

   

  گیربکس: گیربکس هایی که در ساختار پله برقی به کار می روند، عموما در سه دسته قرار دارند:

  چرخ دنده ساده ،چرخ و پبچ حلزون،چرخ دنده خورشیدی یا سیاره ای

   

   

  نحوه نصب پله برقی

   

  نصب پله برقی ها باید بر روی تیرهای اصلی سازه اجرا شود. نصب این دستگاه باید به گونه ای باشد که تنها با نیروی وزن و بدون استفاده از جوشکاری یا پرچ بر جای خود قرار گیرد. در نمونه هایی که ارتفاع بالای ۶ متر دارند، یک پایه میانی نیز در نظر گرفته می شود

   

   

   

   

   

   

   

  جهت مشاوره رایگان تماس بگیرید